زنبور خوار دم آبی

نام فارسی : زنبور خوار دم آبی

نام انگلیسی : Blue-tailed Bee-eater

نام علمی : Merops philippinus

زنبور خوار دم آبی پرنده‌ایست مهاجر از خانوادهٔ زنبورخواران که در آسیای جنوب شرقی زاد و ولد می‌کند  این پرنده بسیار شبیه زتبور خورار خرمایی است. زنبور خوار دم آبی همچون دیگر زنبورخواران دارای قامتی باریک و کشیده‌است و پرهای رنگارنگی دارد. بیشتر پرهای پرنده به رنگ سبز است و در صورت نوارچشمی‌ای سیاهرنگ با کمی پرهای آبی در زیر آن دارد. نوک پرنده سیاه است و پرهای ناحیهٔ گلو زرد و قهوه‌ای است. دم پرنده آبی رنگ است و دو شاهپر دراز در میان آن دارد. طول پرنده به ۲۳ تا ۲۶ سانتی‌متر می‌رسد و هر دو پرندهٔ نر و ماده از نظر ظاهری به یکدیگر یکدیگر هستند.

زیستگاه زنبور خوار دم آبی:

این پرنده بومی بنگلادش، کامبوج، چین، هنگ کنگ، هندوستان، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، نپال، پاکستان، پاپوا گینه نو، فیلیپین، سنگاپور، سری لانکا، تایلند، تیمور شرقی و ویتنام بوده و در فضاهای بازی همچون کشتزارها، پارک‌ها و یا برنجزارها و بیشتر در کنار مناطق پرآب دیده می‌شود.لانهٔ خود را در کنار دیگر زنبورخواران در سواحل شنی یا نواحی مسطح می‌سازد. آنها یک تونل نسبتاً طولانی را در داخل زمین حفر کرده و بین ۵ تا ۷ تخم کروی‌ شکل سفید رنگ در آن می‌گذارند. پس از آن هر دو پرندهٔ نر و ماده به مراقبت از تخم‌ها می‌پردازند.

تغذیه:

غذای اصلی زنبورخوار دم آبی را حشرات بویژه زنبور، زنبور وحشی و زنبور قرمز تشکیل می‌دهد. او شکارش را در هوا گرفته و با کوباندن متلاشی می کند.