انواع عسل

عسل ماده شیرین و غلیظی است که توسط زنبوران عسل از شهد گل‌ها جمع‌آوری شده و تغییر شکل می‌یابد و سپس در داخل سلول‌های مومی کندو ذخیره می‌شود. این عسل کاملاً طبیعی و سرشار از مواد غذایی و حیات‌ بخش بوده و می‌تواند تمام نیازهای غذایی را برطرف کند، زیرا زنبور تمام املاح و ویتامین‌های موجود در گل را به شکل عسل می‌پروراند و آن را قابل جذب در خون می‌سازد.

ترکیبات یک عسل معمولی بدین صورت است:

فروکتوز ۲/۳۸ درصد، گلوکز ۳۱ درصد، آب ۱/۱۷ درصد، مالتوز ۲/۷ درصد، ساکاروز ۱/۵ درصد، املاح معدنی و ویتامین. pH عسل حدود ۳/۷ – ۴/۵ متغیر است، بنابراین با وجودی که عسل گاهاً یک ماده اسیدی است، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن محسوس نیست.

انواع عسل از نظر ترکیبات

۱- عسل تقلبی

در ساخت این نوع عسل زنبور دخالت نداشته و کاملا به صورت مصنوعی از انواع قندهای طبیعی و مصنوعی تهیه می شود و این نوع عسل مانند انواع شکر و قند برای انسان مضر بوده و گاهی نیز بدتر از آنها می باشد.

۲- عسل تغذیه ای و یا طبیعی

این نوع عسل توسط زنبور عسل ساخته میشود با این تفاوت که جهت تغذیه زنبور شهد گل وجود ندارد و یا مقدار آن کم است و ممکن است جهت تغذیه از شکر و یا شیره خرما و سایر ترکیبات شیرین استفاده شود

این نوع عسل توسط کارخانه های تولید عسل به نام عسل طبیعی عرضه میشود که هرچند خواص عسل با شهد گل را ندارد ولی بدلیل اینکه توسط زنبور عسل تهیه میشود بسیاری از خواص مفید که در ترکیبات آن بدلیل آنزیمهای مفید معده زنبور وجود دارد عسلی است مفید.

۳- عسل طبی

این نوع عسل از شهد گلها توسط زنبور عسل تهیه میشود که با توجه به منطقه ، نوع گل و زمان تهیه آن توسط زنبور خواص آن بسیار متفاوت می باشد و برای سلامتی انسان بسیار مفید میباشد. لازم به ذکر است تشخیص عسل طبی از طبیعی تنها از طرق آزمایش امکان پذیر است و راهای تجربی دیگر با احتمال خطای زیادی روبروست

۴- عسل طبی ارگانیک

این نوع عسل همان عسل طبی است با این تفاوت که جهت تهیه آن زنبور عسل خارج از محلهای اسکان انسان و باغات بوده و تنها از شهد گیاهان وحشی تغذیه میشود و با توجه به وجود بیماریهای مختلف در زنبور عسل جهت جلوگیری از ورود سم حاصل از داروهای درمانی زنبور عسل ،در زنبور عسل دارو استفاده نمیشود و تنها از طریق طبیعی جهت درمان استفاده می شود  این نوع عسل بهترین نوع عسل می باشد که با توجه به اینکه هزینه های بیشتری جهت تهیه آن به زنبور دار تحمیل میشود عسل گرانی میباشد که جهت درمان بسیار کاربرد داد لازم بذکر است این نوع عسل با توجه به روش تهیه آن جز عسلهای وحشی  می باشد و خواص آن مانند عسلهای وحشی میباشد.

انواع عسل بر اساس نوع گل 

عسل بر حسب این که متعلق به کدام گل باشد، به دلیل ترکیبات درونی آن گل متفاوت است. نتیجه خاصیت درمانی آن نیز تفاوت خواهد داشت و به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌گردد:

۱-عسل مخلوط

اغلب عسل‌های تجاری از این دسته‌اند که برای داشتن کیفیت باثبات، انواع مختلف عسل‌های حاصل از گل‌های مختلف را با هم مخلوط می‌کنند تا به رنگ، طعم، دانسیته و سایر خصوصیات مطلوب و یکنواخت برسند.

۲-عسل جنگلی

این نوع عسل از چند نوع گیاه وحشی که هر ساله در مناطق خاصی می‌رویند به دست می‌آید و به دلایل آب و هوایی، مزه و طعم آن ممکن است از سالی به سال دیگر متفاوت باشد.

۳- عسل تک گل

این نوع عسل حاصل زنبورهایی است که در منطقه مشخصی نگهداری شده‌اند و تغذیه‌شان از گرده‌های یک نوع گل می‌باشد و اغلب دارای طعم و رنگ مخصوص به خود می‌باشند. لازم به توضیح است در کشورهای اروپایی معمولأً عسلهای تک گل قیمت کمتری از عسلهایی دارند که مخلوط گلهای مختلف است که این موضوع در ایران درست برعکس است. همچنین در مواردی که عسل به نام عسل تک گل شناخته میشود بدین معنی نیست که تنها از یک گل تغذیه شده است بلکه به این معنی است که بیشترین شهد مصرفی از یک گل بوده است.

خواص درمانی انواع عسل

عسل بهار نارنج

خواص دارویی: مقوی قلب، ضد بی‌خوابی، تقویت اعصاب و آرامش بخش.

عسل آویشن

خواص دارویی: رفع عفونت‌های عمومی، تقویت بینایی، ضد صرع و تشنج، درمان تنگی تنفس و معالج دردهای مفاصل.

عسل ریحان

خواص دارویی: ضد میگرن، تقویت عمومی بدن و تقویت اعصاب و ضد کم خوابی.

عسل اقاقیا

خواص دارویی: مفید برای ناراحتی‌های صفرا، ملین و خواب‌آور و مفید برای کم خونی و ضعف سیستم ایمنی.

عسل جعفری

خواص دارویی: تقویت مغز و حافظه، کاهش نفخ و مفید برای گرفتگی عروق و ناراحتی‌های روده.

عسل آفتابگردان

خواص دارویی: مدر و نرم کننده سینه، مفید برای ناراحتی‌های ریه و حنجره و مسکن سرفه و سرماخوردگی.

عسل گشنیز

خواص دارویی: درمان سرفه‌های تحریکی، دردهای عضلانی، مفید برای آفت دهان، تقویت لثه و مفید برای زکام و اسپاسم ماهیچه‌ای.

عسل شوید

خواص دارویی: مقوی معده، ازدیاد شیر مادران، آرام‌بخش و حاوی اسیدهای معدنی.

عسل سیاه دانه

خواص دارویی: ضد دردهای مفاصل، ضد سرفه، تصفیه کننده خون، ضد دردهای قاعدگی و ضد سنگ کلیه و مثانه.

 عسل اکالیپتوس

خواص دارویی: ضدمالاریا، ضد آنفلوانزا، ضدسرماخوردگی و ضدبرونشیت.

عسل یونجه

خواص دارویی: ملین و خون ساز، ازدیاد شیر مادران، ضد سرفه و تقویت اعصاب.

عسل مریم گلی

خواص دارویی: ضد عفونت بدن، مقوی معده، نافع برای سرفه و ضد عفونی کننده دستگاه گوارش.

عسل مرکبات

خواص دارویی: ضد تهوع و سم، نرم کننده سینه، مفید برای سرماخوردگی، کاهش ورم‌های بدن، ضد عفونی کننده، تصفیه خون، اشتها آور، کاهش کلسترول و ضد باکتری و قارچ.

عسل بابونه 

خواص دارویی: کاهش تب، میگرن، سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، ضد درد، کاهش فشار خون، دردهای استخوانی، تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت مغز و حافظه.

عسل کنار

خواص دارویی: ضد کم‌خونی، تقویت قوای جنسی و تقویت اعصاب.

عسل جعفری

خواص دارویی: خلط‌ آور، ملین، دفع کننده سنگ کلیه و ضد عفونت بدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *