انواع کندو

با توجه به گسترش تکنولوژی در زمینه زنبور داری تجهیزات و وسایل بوجود آمده در آن نیز به مرور زمان بیشرفت کرد که در این زمینه کندوی زنبور عسل تغییرات بسیار اساسی در جهت بهبود پرورش این حشره ارزشمند نمود.

 دو نوع کلی کندو عبارتند از:

  1.   کندوی مدرن
  2. کندوی بومی
  • کندوهای بومی:

در تمام دنیا تا قبل از سال ۱۸۵۱ میلادی زنبور عسل فقط به شکل کندوی بومی بوده و فقط تولید عسل قابل ذکر بوده همچنین این مقدار عسل مقدار مصرفی خانوار را تأمین می کرده برای همین است که در سالیان پیش مردم می گفتند هر کس عسل در خانه دارد که از بزرگان و سرمایه داران باشند…..

انواع کندو ی بومی عبارت اند  از سفالی، تنه ای، کدوئی و …

که تنه ای در بیشتر مناطق شمالی به علت وفور چوب وجود داشت و در مناطق مثل اصفهان و یزد کندوهایی از جنس گل رس پخته شده است که بصورت لوله ای در آورده اند. در مناطق کوهستانی مثل کرمانشاه کندوها از نوع کوزه ای بودند مانند کوزه ای آب ولی بسیار بزرگتر در دیواره ی ساختمان ها قرار می دادند و همیشه این کندوها با دما سازگاری داشته . چند سال بعد از آنها کندوهای مکعب مستطیلی درآمد که به سه کندو تقسیم می شد ساخته ولی ساختمان درونی این کندو با دیگر کندوهای بومی تفاوتی نداشت .

همه ی این کندوها فقط در سال یک بار برای برداشت عسل درب کندو باز می شدکه با خراب کردن و بریدن شان های آن همراه بود و برای همین موم هم برداشت می شد ولی جالب این است که بدانید زنبور عسل برای تولید هر ذره موم باید ۱۲ برابر آن عسل مصرف کند.

مشکل های کندوهای بومی ثابت بودن شان آنها بوده و همچنین برای ورود و خروج زنبور کندو باید روی صفحه ای زنبور عسل بنشیند ولی چون با باری سنگین از صحرا باز می گردد و باید پرواز خود را طوری تنظیم کنم که مستقیم به داخل کندو برود ولی بعلت سنگینی را قادر نخواهد بود.

  • کندوهای مدرن

کندوهای مدرن تمامی مشکلات کندوهای بومی را برطرف می کنند مهمترین کندوهای مدرن عبارت اند از :

  1. لانگستروت
  2.  دادانت
  3.  اسمیت

کندوی لانگستروت :

این کندو در سال ۱۸۵۱ توسط آقای لانگستروت ساخته شد. مدت زمان کوتاهی گذشت که تمام کندوهای جهان به این صورت آمدند در ایران مقدار کمی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت ، بعد از انقلاب با تشویق زنبورداران تمامی کندوهای بومی لانگستروت تبدیل شد .

ولی هنوز شاید ۱ یا ۲ کلنی بومی در هرنقاط ایران باشد .

کندوی دادانت :

این کندو در سال ۱۸۶۴ م توسط آقای دادانت ساخته شد. کار آقای دادانت باعث تحولات زیادی در عرصه ی زنبور داری شد و الان فرزندان او بزرگترین مرکز تولید کننده ی ابزار آلات زنبورداری را در جهان دارند